6/28    Hinds Community College
7/27    Early College High School
8/3    Hampton Academy
8/17    Gannon University

 

Learn more:

Learning-to-Learn Camps: Their History and Development (from the International Journal of Process Education)

 What is the typical cost of a week-long Learning to Learn Camp?

The following items represent the basic costs associated with a week-long camp:

Facilitation fee:

Materials
(learning kit):

Food budget
(recommended):

Supplies, prizes,
awards, etc.:

$14,000 plus
expenses
$100/student $12/person/day $500 for the event

Note: A stipend for mentors and coaches is not generally recommended but may be a necessary cost for some institutions. In some instances, CEUs or graduate credits have been the benefit for involvement in a camp.

Depending on the options you select, the cost of a Learning to Learn Camp can vary widely. We invite you to download and use the spreadsheet below to help you "run the numbers" for budgeting purposes. If you have any questions about costs, please don't hesitate to contact us.

Learning to Learn Camp Budgeting Tool (MS Excel)

click to download